Jak uczyć się angielskiego online od zera?

Dorosłym może być trudno zacząć uczyć się angielskiego od podstaw, ponieważ wymaga to tego, abyśmy znów poczuli się uczniami. I to uczniami, którzy nie znają jeszcze prostych słów i podstawowych zasad. Jednak nie ma nic wstydliwego w tym, że zaczynamy się uczyć języka jako osoba dorosła, wręcz przeciwnie: pragnienie wiedzy zawsze budzi szacunek. Mimo wielu mitów, według których języka można się nauczyć tylko do pewnego wieku, moment, kiedy zaczynamy naukę, nie ma znaczenia. Najlepszym sposobem, aby zacząć już dziś, jest nauka angielskiego online. Jak postawić swoje pierwsze kroki w nauce angielskiego online?

Ogólne wskazówki: jak najlepiej uczyć się angielskiego od podstaw?

Na początek chcemy dać kilka wskazówek, jak najlepiej lepiej zorganizować swoje zajęcia, aby wysiłki nie poszły na marne. Jeżeli naszym celem jest szybka nauka języka do poziomu, który pozwoli nam swobodnie komunikować się z drugimi ludźmi, powinniśmy ćwiczyć przynajmniej 2-3 razy w tygodniu przez 1 godzinę, a najlepiej codziennie. To zbyt dużo? Nauka angielskiego online nie jest trudna, ale zdecydowanie wymaga czasu. Już od samego początku warto pracować nad umiejętnościami mówienia – jeżeli nie zaczynamy nauki od kursu angielskiego, możemy pisać krótkie teksty, czytaj proste artykuły i wiadomości, słuchać podcastów dla początkujących i znaleźć partnera do rozmowy, aby ćwiczyć swoje umiejętności mówienia. Bardzo ważne jest również stosowanie zdobytych umiejętności w praktyce. W tym celu zaczynamy używać wyuczonych słów i struktur gramatycznych w mowie i piśmie (nawet jeżeli rozmawiamy tylko ze sobą). Jest to bardzo ważne, ponieważ wiedza wyleci z głowy, jeśli nie będzie wykorzystana. Głównym błędem popełnianym przez początkujących jest próba zebrania jak największej ilości materiałów i pracy ze wszystkimi w tym samym czasie. Lepiej wybrać kilka sposobów, które sprawdzają się najlepiej w naszym przypadku i poświęcać maksymalną ilość czasu, aby uczyć się angielskiego online w określony sposób.

Angielski online - nauka

Jak samodzielnie uczyć się języka angielskiego online?

Jeśli język angielski jest dla nas „terra incognito”, powinniśmy zacząć naukę od podstaw i wybierać tylko najpotrzebniejsze materiały. Na początek musimy poznać zasady czytania po angielsku oraz poprawnie wymawiać dźwięki i słowa. Wymowa jest bardzo ważnym elementem języka angielskiego (czasem wymowa zmienia znaczenie słowa), dlatego ucząc się każdego słówka na pamięć zawsze powinniśmy sprawdzać jego wymowę. Wiele „chytrych” angielskich słów czyta się w bardzo odmienny sposób od tego, jak się pisze. Dlatego radzimy sprawdzić wymowę każdego nowego słowa w słownikach online. Korzystanie ze słowników i stron dostępnych w internecie przyda się również w stopniowym budowaniu swojego zapasu słownictwa. W tym celu można korzystać ze słowników tematycznych, słowników wizualnych lub materiałów udostępnianych na stronach przeznaczonych do nauki angielskiego. Początkującym zalecamy rozpocząć naukę od zapoznania się z podstawowym słownictwem, które można znaleźć na stronie British Council lub Cambridge Dictionary (na stronie znajdziemy listy słów dostosowane do potrzeb i możliwości początkujących). Warto zacząć od prostych słów na ogólne tematy, które przydadzą się w prostych konwersacjach. Aby nauka była jeszcze efektywniejsza, powinniśmy korzystać z naturalnych materiałów – tekstów, filmów i audio.

Książki do angielskiego online

Najlepsze darmowe materiały do nauki angielskiego:

  • BBC Learning English
  • TED Talks
  • Memrise
  • Duolingo
  • Breaking News English
  • British Council
  • Słuchanie, czytanie i rozmowa – nauka angielskiego online

Gdy tylko zaczniemy stawiać pierwsze kroki, od razu musimy przyzwyczaić się do dźwięku języka angielskiego on-line. Warto zacząć od prostych podcastów trwających od 30 sekund do 2 minut. Z czasem, kiedy będziemy już rozumieć część materiału, pozostałą część będziemy mogli zrozumieć z kontekstu. Wtedy możemy przejść do słuchania podcastów lub oglądania filmików, które trwają nieco dłużej i dotyczą interesujących nas tematów. Po zbudowaniu podstawowego słownictwa angielskiego czas zacząć oglądać wiadomości. Większość największych stacji telewizyjnych publikuje swoje materiały za darmo w internecie. Często dostępne są również wersje z napisami (oczywiście w języku angielskim). Poza słuchaniem możemy również przejść do czytania nieco bardziej złożonych tekstów. W ten sposób będziemy się oswajać z nieco bardziej oficjalnym językiem oraz możemy również „wyłapywać” nowe słowa i zapisywać je w swoim zeszycie z nowymi słówkami. Z czasem możemy się zapisać na kurs angielskiego online (jeżeli nie zrobiliśmy tego na początku swojej nauki) i jeszcze szybciej podnosić swój poziom dzięki zajęciom z profesjonalnymi nauczycielami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *