Jak szybko i skutecznie uczyć się słówek

Jednym z podstawowych kroków w nauce języka angielskiego jest opanowanie jak największej liczby słownictwa. Ułatwia to sprawną komunikację oraz bezproblemową wymianę myśli. Słownictwa można uczyć się samodzielnie, wystarczy do tego słownik lub dowolnie wybrana anglojęzyczka książka. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze taka nauka jest łatwa. Wobec tego najlepiej stworzyć sobie swój własny system nauki i wybrać metodę, która będzie indywidualnie dopasowana.

Słownictwo tematyczne

słówka angielskieJednym z najprostszych pomysłów na to jak nauczyć się języka angielskiego i dużej ilości słówek jest stworzenie list tematycznych. Mogą one obejmować słownictwo należące do danej kategorii i opisujących powiązane z sobą tematy. Słownictwo można podzielić na przykład tworząc listy w oparciu o części mowy, czy zdania: rzeczowniki, czasowniki (również te nieregularne), przymiotniki i przysłówki. Warto również stworzyć działy do, których dane słowa będą należały. Można wyszczególnić te dotyczące nauki, polityki, ochrony środowiska, czy sztuki. Taki pomysł sprawdzi się również w edukacji dzieci, ponieważ można specjalnie dla nich stworzyć listy kolorów, zwierząt, liczebników czy zabawek. Korzystać jednak mogą z niego także osoby zaawansowane w nauce języka, które potrzebują opanować słownictwo bardzo specjalistyczne – na przykład dotyczące medycyny, prawa, czy ekonomii.

Gra w zapamiętywanie

Często zamiast jednej, długiej listy słówek lepiej sprawdzają się pojedyncze karteczki, na których napisano słówka (z jednej strony słówko po angielsku, z drugiej jego polskie tłumaczenie). Taka nauka przypomina grę w memo, którą z pewnością każdy pamięta z dzieciństwa. Należy podać tłumaczenie danego słowa, a następnie sprawdzić czy nie popełniło się błędu. Słówka, które opanowało się dobrze trafiają do osobnej puli, a te które wymagają jeszcze utrwalenia pozostają w grze. Taki sposób nauki można wykorzystać przede wszystkim ucząc się wspólnie z przyjaciółmi – rywalizacja motywuje do poznawania nowego słownictwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *